28.11.2016

SU BULMACASI - ZEKİ İNSANLARIN BULMACASI

100 YILDIR BU BULMACAYI ÇÖZENLER ZEKİ SAYILIYOR
Yıllar önce tasarlanmış bu bulmacayı çözebilecek kadar zeki misiniz? Deneyin ve görün!

1920'de “Su Bulmacası" ismiyle tasarlanan bu problem; 8 bozuk paradan yapılmış bir "H" harfini, 6 hamlede "O"ya dönüştürmenizi istiyor.Bu bulmacada sadece 8 bozuk para var, fakat çözmesi o kadar kolay değil. “Su Bulmacası" olarak bilinen bu problem, ilk olarak Henry Ernest Dudeney tarafından 1920 yılında tasarlandı. Hala kafaları karıştıran problem, keskin bir matematiksel analiz gücü gerektiriyor.

Yapmanız gereken şey “H" harfi şeklinde dizilmiş bozuk paraları “O" harfine dönüştürmek. Ancak 6 hareket hakkınız var. Paraları diğer bir paraya dokunacak şekilde her hamlenizde 1 hakkınız gidiyor.

Kafaları karıştıran bu soru, matematiksel zekânızı ölçebilecek türden bir bulmaca. Analiz gücü yüksek olan bazı insanlar 4 hamleyle bile soruyu çözebiliyor.

Çözebildiniz mi? Eğer çözemediyseniz cevaba geçelim...

1- Püf nokta, tüm bozuk paraları sol tarafta tutmakta. H'deki yatay çizgiyi oluşturan iki bozukluktan yanındakinin üstüne taşınır.
2- Sonra sağdaki dikey çizginin en üstündeki bozukluk, ilk taşınanın soluna yerleştirilir.
3- Sağda kalan iki bozukluktan üstteki diğerinin yanına taşınır.
4- En son kalan sağ alttaki bozuk para ise “O" harfini tamamlayacak şekilde sola kaydırılır.Eğer hoşunuza gittiyse "O"dan "H"ye 6 hamlede çevirmeyi de deneyebilirsiniz, çözümü ise aşağıda.


Designed by Templateism.