9.07.2016

POKEMON GO: TARİHÇESİ, ÖZELLİKLERİ, NASIL OYNANIR?

POKEMON GO: TARİHÇESİ, ÖZELLİKLERİ, NASIL OYNANIR?Bir döneme damgasını vuran oyun "Pokemon" karakterlerinin yer aldığı Pokemon Go, akıllı telefonlarla oynanan, gerçek zamanlı ve online bir oyun.

Pokémon GO, Niantic tarafından geliştirilip ve The Pokémon Company tarafından yayımlanıp Avusturya, ABD ve Japonya’da 6 Temmuz 2016 tarihinde çıkarılmıştır.

Pokemon Go oyunu, beraberinde Nintendo tarafından geliştirilen ve yakınlarda Pokémon tespit edildiğinde Bluetooth bağlantısı ile kullanıcılara uyarı veren Pokémon Go Plus isimli giyilebilir teknoloji ürünü ile beraber çıkmıştır.

Oyuncular, akıllı cihazlardaki ve telefonlarındaki uygulamayı kullanarak çevrede bulunan Pokemon'ları saptıyor. Daha sonra telefon kamerasını açan kullanıcılar, bu sayede gördükleri Pokemonlara "Poke Topu" ile vurarak onlara sahip olabiliyor.Oyuncular sahip oldukları Pokemonları geliştirebilirken, diğer oyuncularla da bölgede bulunan 'Gym'lere sahip olmak için savaşabiliyor.

Oyun ücretsiz bir şekilde ve uygulama içi satın alma opsiyonu ile yayınlanmıştır.


Pokemon Go oynamak için bir akıllı telefona ve internet bağlantısına ve GPS özelliğine ihtiyacınız var.

OYUNUN ÇIKIŞ FİKRİ VE TANITIM ÖNCESİ IWATA’NIN ÖLÜMÜ

Artırılmış gerçeklik ile Pokémon Go oyunu Nintendo ekibinden Satoru Iwata ve The Pokémon Company ekibinden Tsunekazu Ishihara fikri olarak ortaya çıktı.2015 yılı içerisinde, Ishihara oyunun açıklanma tarihi olarak 10 Eylül olarak karar verdi. 9 Eylül tarihinde büyük yankı uyandıran tanıtım videosu yayınlandı. Fakat Iwata oyunu açıklamadan yaklaşık 2 ay önce vefat etti.

POKEMON GO TÜRKİYE'DEN OYNANABİLİYOR MU?

Pokemon Go henüz Türkiye'de resmi olarak oynanamazken, kullanıcılar oyunu farklı çözümler kullanarak oynayabiliyor.

OYUNUN YAPIMCILARI UYARIYOR

Yapımcılar, oyun gerçek dünyada oynandığı için kullanıcıları yaşanabilecek olumsuzluklara karşı da uyarıyor.Oyun esnasında sürekli etrafta Pokemon bulmak için telefon kamerasına odaklanan oyuncular, çevresel faktörlere de dikkat etmeleri konusunda uyarılıyor.

Designed by Templateism.