20.06.2016

DÜNYANIN YARI UYDUSU: 2016 HO3

DÜNYANIN YARI UYDUSU: 2016 HO3

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Dünya'nın etrafında yüz yılı aşkın dönen bir yarı uydu keşfetti. Dünya'nın tek kozmik arkadaşının Ay olmadığı ve bir refakatçisinin daha olduğu bildirildi.


NASA, 2016 HO3 isimli bir astroit keşfettiğini ve bunun Dünya'nın yarı uydusu olduğunu açıkladı. 2016 HO3 isimli asteroidin, 10 yıl önce görüntüden kaybolan 2003 YN107'nin bir benzeri olduğu belirtildi.

İlk keşfin 27 Nisan'da Hawaii'deki Pan-STARRS 1 araştırma teleskobunu kullanan bilim adamları tarafından yapıldığını açıklayan NASA, o günden bu yana incelenip gökbilimciler tarafından kayıt altına alınan asteroidin 2016 HO3 ismiyle etiketlendiğini açıkladı.

Asteroitin Güneş etrafındaki yıllık rotasında bazen Dünya'dan uzaklaşıp Güneş'e yaklaşıyor, bazen de Dünya'ya daha yakın hareket ediyor. Yörüngesi Ay gibi düzgün değil, bu yüzden bazen yörüngesinden az miktarda sapıyor. Böyle durumlarda Güneş'ten uzaklaşan HO3, yeniden Dünya'nın kütle çekimine kapılıp yörüngeye dönüyor.

Asteroitin Dünya'dan ortalama uzaklığı, Ay'ın dünyadan uzaklığının neredeyse 100 katı. Gezegenimize en yakın olduğu durumlarda bu mesafe, Ay ile Dünya arası mesafenin 38 katına iniyor.

İncelemeler sonucunda bir yarı uydu olduğu sonucuna varılan asteroidin, 38 ila 120 metre çapında olduğu tahmin ediliyor.

Los Angeles kenti yakınında bulunan NASA'nın Jet Propulsion Laboratuvarındaki Dünya'ya Yakın Cisim Araştırmaları Merkezi (NEO) Müdürü Paul Chodas, yeni keşifle ilişkin, 2016 HO3'ün yaklaşık yüz yıldır dünyanın istikrarlı bir yarı-uydusu olduğunu bildirdi. Chodas, Dünya'nın ve Güneş'in etrafında dönen 2016 HO3'ün, bulunduğu konumu yüzyıllar boyunca koruyarak, gezegenin refakatçısı olmaya devam edeceğini kaydetti.


Dünya'nın etrafından, "aşağı yukarı sıçrayarak küçük bir dans halinde yılda bir kez" geçtiği tespit edilen yeni yarı uydu, gezegene tehdit oluşturmuyor.

Designed by Templateism.