4.05.2016

İLK RÖVEŞATA GOLÜNÜ KİM NE ZAMAN ATTI?

İLK RÖVEŞATA GOLÜNÜ KİM NE ZAMAN ATTI?

Röveşata Kelimesinin Anlamı

İngilizcede "bicycle kick" olarak tanımlanan hareket, bisiklet anlamına gelen "bicycle" ile ayakla vurmak anlamına gelen "kick" kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Yine İngilizcede hareketin görünüşünden yola çıkarak "scissors in the air" (havada makas) olarak da tanımlanmaktadır.

Şili gazetesi El Mercurio'nun yaptığı araştırma sonucu yayımlanan listede, dünyadaki dillerin birçoğuna bu hareketin tanımı, "makas vuruşu" veya "bisiklet vuruşu" tanımlarının dillere uyarlanması sonucu oluşturulmuştur.

İLK KİM NE ZAMAN ATTI?Röveşatanın ilk olarak ne zaman ve nerede yapıldığına dair çeşitli iddialar bulunmaktadır. Bunların ilki, Şili'de, Bask kökenli Şilili futbolcu Ramón Unzaga'nın(Yukardaki Resim), 1914 yılında oynanan bir maçta yaptığı hareket, röveşatanın ilk ortaya çıktığı zaman olarak kabul edilmektedir.

İtalya'da, 15 Ocak 1950'de oynanan maçta bu hareketi sergileyen Carlo Parola'ya mal edilmiştir.
Öte yandan bazı oyuncular, bu hareketin yapımıyla özdeşleşmişler ve röveşatanın icadı bu oyunculara mal edilmiştir. Brezilyalı futbolcu Leônidas da Silva(Resimdeki), yine kendisi gibi Brezilyalı Petronilho de Brito'yu röveşatayı ilk gerçekleştiren oyuncu olarak gördüğünü belirtmiştir.


Designed by Templateism.