11.04.2016

VODAFONE ARENA STADI(ÖZELLİKLERİ) NE ZAMAN YAPILDI?

VODAFONE ARENA STADI(ÖZELLİKLERİ) NE ZAMAN YAPILDI?

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunan, 10 Nisan 2016 (10.04.2016) tarihinde eski ismi İnönü olan stadın yerine, bir telefon şirketi Vodefone’un desteğiyle 2,5 yılda yapılmıştır.Vodafone Arena yaklaşık 400 milyon avroya mal olmuştur.

Beşiktaş'ın yeni stadı Vodafone Arena düzenlenen protokol töreniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılımlarıyla gerçekleştirildi.

2012- 2013 sezonunun 33. haftasındaki Gençlerbirliği maçıyla İnönü Stadı'na veda eden Beşiktaş ile milyonlarca taraftarın hasreti, 1065 gün sonra sona ermiştir.

Vodafone Arena’da oynanan ilk resmi maç, 11.04.2016 tarihinde Beşiktaş ve Bursaspor takımları arasında oynanmıştır. Oynanan bu maçta, Vodafone Arena’da atılan ilk gol Alman oyuncu Mario Gomez tarafından 22. Dakikada atılmıştır.

Vodafone Arena’nın Özellikleri

·        Türkiye'nin ilk akıllı stadı Vodafone Arena'ya isim sponsoru olan İngiliz firması, Dolmabahçe'deki stadın teknolojik altyapısı için 14 milyon avroyu aşan bir yatırımda bulundu.
·        Dijital ekran çözümleri ile geniş kapsamlı mobil ve internet ağıyla donatılan statta, interaktif ekranlar da yer alacak. Futbol maçlarının dışında stat, aynı zamanda eğlence merkezi olacak.
·        Vodafone Arena, konser arenası, yaşam alanı ve moda merkezi olarak da hizmet verecek. Beşiktaş Müzesi ve siyah-beyazlıların resmi ürünlerini satan Kartal Yuvası mağazası da statta yer alacak. Müzenin interaktif bir özelliğe sahip olacağı, ayrıca bütün baskılı eserlerin dijital ortama aktarılacağı, ayrıca stattaki Kartal Yuvası'nın da siyah-beyazlıların ürünlerini satan Türkiye'deki en büyük mağaza olacağı öğrenildi.
·        Beşiktaş, yeni stadı Vodafone Arena'da rakipleriyle deniz seviyesinin altında (- 3,5 m) mücadele edecek.
·        Yeni stadın zemininde sorun yaşamak istemeyen Beşiktaş Kulübü, çimlerin zarar görmemesi için alttan ısıtma ve soğutma sisteminin yanı sıra özellikleriyle ön plana çıkan drenaj sistemini de hayata geçirdi.
·        Tamamı kapalı ve iki katlı tribünlerden oluşan statta maçı izleyen herhangi bir futbolsever, görüş açısı kapanmadan sahanın tümüne hakim olabilecek.
·        Açılır kapanır koltukların bulunduğu tribünlerde birinci katın eğiminin yüzde 26, ikinci katın ise yüzde 38 olduğu kaydedildi.
·        Saha zemini ile kale arkasındaki tribünler arasındaki mesafenin 7,95 metre olduğu, taç çizgisinin ise tribünlere 6,15 metre uzaklıkta yer aldığı bildirildi.
·        Stadın ses sistemi için İtalyan bir firmayla çalışılırken, seslerin kale arkasındaki tek bir skorboardun yanında bulunan hoparlörlerden çıkacağı ve sesin 184 metre desibel kaybına uğramadan yayın yapacağı belirtildi.
·        Statta iki kale arkasında bulunan skorboardlar da en yüksek görüntü kalitesinde hizmet verecek.
·        Dolmabahçe'deki stadın güvenliği için siyah-beyazlı kulübün 20 milyon lira civarında harcama yaptığı, statta çeşitli açıları gören 787 kamera bulunduğu bildirildi.
·        Statta, Türkiye'de ilk ve tek, Avrupa'da da sadece birkaç büyük statta uygulanan yüz tanıma sisteminin mevcut olduğu kaydedildi.
·        Vodafone Arena'nın kapasitesi, 41 bin 903 kişi olarak belirlendi.

·        Dolmabahçe'deki statta 147 loca yer alırken, bu localar bin 847 kişi kapasiteli. Statta locaların yanı sıra 2 bin 150 de VIP koltuk bulunuyor.

Designed by Templateism.