13.04.2016

TÜRKİYE’DE İLK MİLLİ PİYANGO NE ZAMAN ÇEKİLDİ?

TÜRKİYE’DE İLK MİLLİ PİYANGO NE ZAMAN ÇEKİLDİ?

Cumhuriyet'in ilk yıllarında (16 Şubat 1925'te) kurulan Türk Tayyare Cemiyeti (10 yıl sonra 24 Mayıs 1935'te adı Türk Hava Kurumu'na çevrildi), Türk hava kuvvetlerine pilot yetiştirmesi ve uçak alması için birçok gelir kaynağıyla donatılmıştır. Bunlardan biri de 1939’dan itibaren Milli Piyango ismiyle anılacak bir geleneğin başlangıcı olan Tayyare Yılbaşı Piyangosu ve biletleridir.


İkramiyesi nakit para olarak ödenen Cumhuriyet döneminin ilk piyangosu “Türk Tayyare Cemiyeti Piyangosudur.” “Türk Tayyare Cemiyeti Piyangosu” 9 Ocak 1926 tarihli bir yasayla kurulmuş ve ilk çekilişi 19 Nisan 1926’(Resim)da gerçekleşmiştir.

Osmanlı dönemindeki Donanma Cemiyeti Piyangosunda edindiği deneyim nedeniyle, Selânik Bankası eski müdürü Mösyö Edward Mizraki (Selanik Yahudilerindendir.) (1860-1932), bu piyangonun düzenleyicisi olarak kurallarını da saptamıştır.

Harf devriminin ardından Türk Tayyare Cemiyeti’nin ismi “Türk Hava Kurumu” olmuştur. Asıl görevi havacılık olan bu kurum, piyangonun yaygınlaşıp gelişmesi ile daha fazla ilgilenememiş ve bu konudaki tüm tekeli 5 Temmuz 1939’da çıkartılan bir yasayla kurulan Millî Piyango İdaresi’ne devretmiştir. Öte yandan, daha önce basılmış olan eski tasarımlı biletlerin üzerine siyah bir baskı yapılmış ve bunlar Tayyare Piyangosunun son ve Millî Piyango’nun ilk biletleri olarak, geçiş dönemi biletleri adını almışlardır.


Designed by Templateism.