8.04.2016

Times New Roman ve Arial Yazı Tipini Kim Buldu?

Times New Roman ve Arial Yazı Tipini Kim Buldu?

Resmi yazışmalarda kullanılan Times New Roman(12 punto) ve Arial(10 punto) yazı tipinin nasıl ve kim tarafından bulunduğunu öğrenelim.

Times New Roman

Times New Roman, ilk olarak The Times gazetesi tarafından kullanılmaya başlanmıştır. 1931 yılında Stanley Morison ve Victor Lardent tarafından tasarlanmıştır.


Stanley Morison'ın The Times'ın basımının kötü olduğu ve bunun arkasında da tipografinin yattığını söyleyen bir makalesinden sonra üretilmiştir. Yazı tipi The Times'ın reklam kolundan olan Lardent tarafından çizilmiş ve Morison tarafından denetlenmiştir. Bundan önceki yazı tipine "Times Old Roman" denildiği için Morison'ın tasarımı "Times New Roman" adını aldı ve The Times gazetesinde ilk kez 3 Ekim 1932 günü kullanılmaya başlandı.

The Times gazetesi, Times New Roman'ı 40 yıl boyunca kullandı, fakat 1972 yılında yazı tipini değiştirmiştir. Bazı uzmanlar yazı tipinin William Starling Burgess tarafından üretilmiş bir yazı tipini taban olarak aldığını iddia etmektedir. Bu teori halen tartışmalıdır.

Arial

Arial veya yaygın olmayan adıyla Arial MT, 1982 yılında; Monotype Corporation adlı bir şirketin isteği üzerine, Robin Nicholas ve Patricia Saunders öncülüğündeki 10 kişilik bir grup tarafından tasarlanmıştır.Arial fontu, Microsoft Windows ve Mac OS X işletim sistemine sahip cihazlarda bulunmaktadır.

Designed by Templateism.