21.04.2016

ŞİRİNLERİN TARİHÇESİ: KİM, NİÇİN ÇİZDİ?

ŞİRİNLERİN TARİHÇESİ: KİM, NİÇİN ÇİZDİ?Şirinler çizgi roman ve animasyon filmini, Belçikalı çizer Pierre Culliford ortaya çıkarmıştır. Şirinler'in yaratıcısı Peyo tarafından Şirinler'e verilen orijinal isim ise Les Schtroumpfs'tur.

Şirinler, 1958'de Pierre Culliford tarafından çizgi roman olarak ortaya çıktı. 12 Eylül 1981'de ise televizyonda gösterime çizgi film olarak girmiştir. 12 Ocak 1990 yılında yayın hayatını bitirmiştir. Toplam 9 sezon yayınlanan çizgi film dizisi 22 dakikalık 421 bölümden oluşmaktadır.

Türkiye’de Şirinleri ilk yayınlayan kanal ise TRT’dir.

Uzun yıllar komünist düzeni anlattığı için ABD’de yasaklanan Şirinler, komünizmi mi anlatıyor? Bu sorunun cevabı için aşağıda yazılan iddiaları yorumunuza bırakıyoruz.

·        Şirinler ‘in İngilizce yazılımı Smurf'tur, bu da "small men under red flag" yani 'kızıl bayrak altında yaşayan küçük adamlar’ın baş harflerinden oluşur. Aynı şekilde Smurf; “socialist men under red father” yani "kırmızı baba altındaki sosyalist adamlar“ diye de bilinir.

·        Şirinler ’de para olmadan komünal bir yaşam sürülüyor.

·        Şirinler köyünde para kullanılmaz, ama herkes kendine gerekli olan şeyleri bedava edinir.

·        Tembel Şirin bile hiç bir iş yapmadığı halde bütün şirinlerle aynı standartlarda yaşamaktadır. Bu da tembellik hakkını ifade eder.

·        Şirin Baba, Karl Marx’a benziyor ve kızıl şapka giyiyor.

·        Herkes kendi işini yapıyor ve çok mutlu.

·        Şirinler köyünde ibadethane bulunmaz… Ne kilise, ne havra, ne de camii.

·        Şirin çileği tarlaları sadece bir şirine ait değildir, bütün şirinler bu tarlada hak sahibidir.

·        Şirinler'in düşmanı Gargamel papaz cübbesi giyer ve dini sembolize eder. Gargamel, kapitalizmin simgesi olan altın ve para düşkünüdür ve Şirinler’i sürekli yemek ister. Bu isteği de misyonerliği ifade eder.


·        Gargamel'in kedisi Azman ise ABD'nin peşinden ayrılmayan küçük ülkeleri sembolize eder. Türkçe çevirisinde Azman adındaki bu kedinin asıl orijinalindeki adı 'Azrail'dir.


Designed by Templateism.