21.04.2016

KÜRESEL ISINMA SONUCU GELECEKTE BEKLENENLER

KÜRESEL ISINMA SONUCU GELECEKTE BEKLENENLER

Dünyamızın yaşanabilirlik anlamında her geçen gün daha kötüye gittiği su götürmez bir gerçek. Çevre kirliliği ve bilinçsiz tüketim yaparak ister istemez iklim değişikliğine ve küresel ısınmaya neden oluyoruz. Yani deyim yerindeyse kendi sonumuzu hazırlıyoruz.

İşte Tech Insider bu konuyla alakalı güzel bir çalışma yapmış. Gelecek nesillere nasıl bir dünya bırakacağımıza kronolojik olarak bir göz atalım:İlk olarak 2100 ile başlayalım… Evet, sıcaklık artışı bu şekilde devam ederse 2100 yılında dünya sıcaklık haritası bu şekilde olacak. Afrika, Güney Amerika ve Hindistan'ın bazı bölgelerinde yaz aylarında ortalama sıcaklık 45 derece olacak ve bu sıcaklığa bağlı olarak her sene binlerce insan ölecek.Himalayalardaki buzullar eriyecek ve günümüzdeki halinden sadece %30'luk bir bölüm kalacak. Sıcaklık ve nüfusun artmasıyla içme suyuna olan ihtiyaç da artacak. Günümüzde kuraklığın yaşandığı bölgelerde 2100 yılına gelindiğinde susuzluğa bağlı ölümlerin sayısı da artacak. Avrupa Alplerindeki buzullar da tamamen eriyecek.


Okyanuslar daha sıcak ve daha asidik bir hal alacak. 100 yıl sonra bu fotoğraftaki manzarayı görmek muhtemelen hayal olacak. Buzulların erimesiyle deniz seviyesi de yaklaşık 1 metre artacak. Birçok yerleşim yerinde 100 binlerce insan yaşadığı yeri terk etmek zorunda kalacak.22. yüzyılda dünya nüfusu 9,5 milyara yükselecek. İnsanların su, gıda ve enerji ihtiyaçları katlanarak artacak. İyi haber ise, Amerikan, Rus ve Avrupalı bilim insanları bu yüzyıl içinde Mars'ta bir koloni kurmayı başaracak.


23. yüzyıla (2200-2299) geçtiğimizde ise 6. kitlesel yok olma noktasına erişeceğiz. Hem denizde hem karada yaşayabilen hayvanlar en büyük vurgunu yiyecek ve gibi 1000'in üzerinde hayvan türünün nesli tükenecek.


Yine 23. yüzyılın devamında en büyük felaketlerden bir tanesi yaşanacak. Grönland'ın buzul yapısı ayrılacak ve eriyecek. Bu erime su seviyesinde 6 metrelik bir yükselmeye neden olacak.

24. yüzyıla geldiğimizde ise Mars görevi başarıya ulaşacak ve söz konusu gezegene nakiller başlayacak. Fakat aynı yüzyılda dünya nüfusu 11 milyara erişeceği için tüm insanlığın oraya gitmesi muhtemelen imkânsız olacak.


24. yüzyılın sonu ve 25.yy'da ise Antarktika'daki Thwaites buzulunun hızlı bir şekilde çöküşü gerçekleşecek. Onu çevreleyen kıta sahanlığı ise gerileyecek. Bunun yanı sıra Batı Antarktika buzul yüzeyinde kopmalar ve erimeler yaşanacak. Deniz seviyesinde 9 metrelik bir yükselme daha meydana gelecek.


Evet, iklim değişikliği ve küresel ısınma bu hızda devam ederse muhtemelen bu gelişmeler yaşanacak. Tabii bunlar muhtemelen en kötü senaryolar. Fakat bu gidişata dur demek yine bizim elimizde. Yenilenebilir enerjiye daha fazla yatırım yaparak, boş arazileri ağaçlandırarak, fabrika bacalarında doğru filtrelendirmeyi yaparak ve insanları bilinçlendirerek bir yerden başlayabiliriz…

Designed by Templateism.