2.04.2016

KELEPÇE KİM TARAFINDAN İCAT EDİLDİ?

KELEPÇE KİM TARAFINDAN İCAT EDİLDİ?

Ayarlı kelepçe icat edilmeden önce kilitleri metal halkalardan oluşan standart kelepçeler kullanılıyordu. Orta Çağ boyunca yaygın olarak kullanılan bu kelepçeler önemli sorunlara yol açmakta idi. Bilekleri kalın olanlara acı veren kelepçeler, bilekleri ince olanlara ise bol gelmekte ve kelepçeden kurtulmalarına neden olmaktaydı.Birleşik Devletlerde üretilen ilk kelepçe Elias Richards tarafından 1859 yılında yapılan yukarıdaki kelepçe oldu.

John Tower Adams, 17 Haziran 1862 yılında gevşek veya dar kelepçe sorununu çözdü ve ayarlanabilir cırcırları olan ilk kelepçeyi icat etti. İlk tasarımında delikler ve çentikler aracılığı ile kelepçe daraltılıp genişletilebiliyordu. 

Birkaç yıl sonra Orson Phelps daha gelişmiş bir model yaptı. Kelepçenin iç kısmına yay ve cırcır çentikler koydu.

Kelepçe tarihinin dönüm noktası 1865 yılında gerçekleşti. John Tower Adams ve Orson Phelps bir araya gelerek kelepçe üretimi için bir şirket kurdular. Şirket 2. Dünya Savaşı öncesinde en başarılı kelepçe üreticisi oldu.

John Tower Adams, 1874 yılında üç zincirli ve zincirlerin hemen üzerinde anahtar deliği olan kelepçelerin patentini aldı. 5 yıl sonra Tower şirketi çift kilitli kelepçenin patentini aldı. Bu kelepçeyi anahtarı olmadan açmak çok zordu.


1882 yılında E. D. Bean kelepçe için bırakma düğmesi icat etti. Bu bileğe takılan kelepçenin, cırcırlarının son sınırına kadar sıkılmasına engel oluyor, böylece bileğine kelepçe takılan insanın yaralanması engellenmiş oluyordu. Bu buluş kelepçenin ne geniş ne de dar olmamasını sağlıyordu.

Eşsiz kelepçe olarak adlandırılan bu tasarım 1880’lerin sonunda Amerika da bundan bir kaç yıl önce de İngiltere’de kullanılmaya başlandı.


Genel olarak kelepçelerde, kaybolma ihtimaline karşı aynı tip anahtar kullanılmaktadır.

Designed by Templateism.