11.04.2016

İLK ZEPLİN: KİM, NASIL, NEREDE İCAT ETTİ?

İLK ZEPLİN: KİM, NASIL, NEREDE İCAT ETTİ?
           
Zeplin, bir hava gemisi olup ulaşım aracı olarak taşıma ve savaş aracı kullanılmıştır.

İlk zeplin 128 metre uzunluğunda ve 11 metre çapındaydı. Alüminyumdan oluşan iskeleti, pamuklu bir bezle kaplıydı. İskeletin içinde hidrojen taşıyan gaz baloncukları vardı. 2 Temmuz 1900’de havalandırılan zeplin, 400 metre yükseklikten uçarak 6 kilometrelik bir yolu 17 dakika 30 saniyede aldı.Ferdinand von Zeppelin, (8 Temmuz 1838 - 8 Mart 1917) tam adı Ferdinand Adolf August Heinrich Graf von Zeppelin olan Alman mucit ve uçak üreticisi zeplini icat etmiş ve ona adını vermiştir.

Başarılı İlk Uçuş Denemesi

Zeplinlerin ilk başarılı uçuşu ise Fransız bir mühendis olan Henri Giffard tarafından 24 Kasım 1852 yılında gerçekleştirilmiştir. Giffard 160 kg ağırlığındaki bir buhar makinasını hidrojenle dolu bir torbanın altına takarak Paris’ten 30 km uzaklıktaki Trappes’e uçmayı başarmıştır.

HİNDENBURG FELÂKETİHindenburg felâketi, zeplin tarihinin en büyük faciasıdır. 6 Mayıs 1937 tarihinde, New Jersey'deki Lakehurst donanma hava üssünde gerçekleşmiştir. İniş yapacağı sırada içinde bulunan hidrojen tanklarının da etkisiyle bir anda alev almış ve zeplinin içinde bulunan yolculardan (36 yolcu ve 61 mürettebattan) 36'sı hayatını kaybetmiştir. Bu facia daha sonra, modern havacılık tarihinin başlamasına sebep olmuştur.


Hindenburg faciası üzerine hidrojen yerine helyum kullanılmaya başlanmıştır.


Dünyanın En Büyük Zeplini2006 yılında Palm Dubai'nin reklamı için yapılmış Dubai’nin Ruhu isimli zeplin dünyanın en büyük zeplinidir.

Designed by Templateism.