11.04.2016

İLK ESTETİK AMELİYAT KİME NİÇİN YAPILDI?

İLK ESTETİK AMELİYAT KİME NİÇİN YAPILDI?İngiliz denizci Walter Yeo I.Dünya Savaşı sırasında bilinen ilk plastik cerrahi operasyonunu geçirdi. Yeo, 1916 yılında gemiye silah taşırken yüzünde korkunç yaralar oluştu, alt ve üst gözkapağını kaybetti. Plastik cerrahinin babası olarak bilinen zarar görmemiş bölgelerden doku alma işlemi ilk kez Walter Yeo’ya yapıldı.

KAYITLARA GEÇEN İLK BURUN OPERASYONU(TAMİRİ)Plastik cerrahiye öncülük eden kayıtlı operasyonlardan biri de Dr. Harold Gillies’in 1.Dünya Savaşı askeri M.Spreckley’e yapılandı. Spreckley, Ocak 1917’de doktora gelen 132.hastasıydı ve 33 yaşında silahla burnundan yaralanmıştı. Yaklaşık bir buçuk yıl sonra Ekim 1920’de taburcu edildi.

İLK BURUN ESTETİĞİ

İngilizlerin Hindistan’ı işgal etmesiyle burun tamiri dünyaya yayılıyor. Bir İngiliz doktoru bu uygulamayı görüyor ve İngiltere’de de başlatıyor. Ancak o ameliyatlar estetik amaçlı değil, sadece tamir amaçlı yapılıyor.

Burun ameliyatlarının 1. Dünya Savaşı’nda da tamir amaçlı yapıldığını belirten Estetik ve Plastik Cerrah Doç. Dr. Tayfun Türkaslan’ın verdiği bilgiye göre, burun tamirinden burun estetiğine geçiş sürecinde 2. Dünya Savaşı ve öncesinin önemli bir yeri var. Türkaslan, “Burun estetiği ilk kez Musevileri Nazilerden korumak amacıyla yapıldı. Hitler'in Musevilere karşı düşmanlık duygusunun başlamasıyla birlikte Cerrah Jocgues Joseph, Nazilerin tanımaması için bazı Musevilerin belirgin olan burun şekillerini estetik ameliyatla değiştirdi” diyor.

İLK KÖKTEN YENİDEN YAPILANDIRMA OPERASYONUWillie Vicarage 1916’da bir savaşta yüzünden yaralanmıştı ve yüzü plastik cerrahiyle yeniden yapılandırılan ilk insandır. Antibiyotikler henüz icat edilmeden hastalığın vücudun bir bölümünden başka bir bölümüne geçmesini önlemek çok zordu. Fakat bu farklı yöntemde kullanılan tüp enfeksiyonu önlemeye yardımcı oluyordu.

GÖĞÜS PROTEZLİ İLK İNSANSilikon göğüs protezi operasyonu geçiren ilk kadın olan Lindsey daha sonra bu operasyonu geçiren iki milyondan fazla kadınım önünü açmış oldu. Dr. Thomas Cronin’in ricasıyla denek olan Lindsey’nin operasyonu 1962 yılında gerçekleşti.

YAĞ ALDIRMA OPERASYONU GEÇİREN İLK İNSAN

1926 yılında Charles Dujarier, tam donanımlı bir Fransız cerrahı, bacaklarını daha ince göstermek isteyen genç bir model Bayan Geoffre’yi ameliyat etti. Operasyon tam bir fiyaskoydu. Yasadışı olan operasyon sonucu genç model kangren oldu.

BÖLGESEL YÜZ NAKLİ YAPILAN İLK İNSANYüz nakli bir insanın yüzünün tamamen başka bir insanın yüzüne yerleştirildiği tıbbi bir işlemdir. Beyin ölümü gerçekleşmiş bir kadından alınan ağız ve burun Isabelle Dinoire adlı hastaya yerleştirildi. Dünyanın ilk yüz nakli 2010 yılında İspanya’da tamamlandı.

FALLOPASTİ OPERASYONU GEÇİREN İLK TRANS
Fallopasti, şekil bozukluğu veya zedelenme gösteren penis üzerinde yapılan, genellikle penis büyütmek için uygulanan bir operasyondur. İlk fallopasti operasyonu bir trans olan Michael Dillon’a 1946’da uygulandı. Doktor Dillon’a 1946 - 1949 yılları arasında en az 13 operasyon yaptı.

Designed by Templateism.