14.04.2016

İLK DENİZALTI VE TARİHİ GELİŞİMİ KİM İCAT ETTİ?

İLK DENİZALTI VE TARİHİ GELİŞİMİ KİM İCAT ETTİ?1620 yıllarında Hollandalı fizikçi Cornelius Van Drebbel, kullanılabilen denizaltıyı ilk kez icat etmiştir. İlk deniz altının deneyimi İngiltere’de Tames Nehrinde yapıldı. Nehrin tam 5 metre altına kadar girmeyi başardılar. Bu deneyde kullanılan denizaltı Drebbel eklemli kürekleri olan bir denizaltıydı.

1653 yılında “François De Son” adlı bir Fransız aynı biçime sahip olan bir tekne ile başarılı denemelerde bulundu.

İngiliz olan Symons, 1720 yıllarında daha gelişmiş bir denizaltı üzerine çok çalıştı.

OSMANLININ İLK DENİZALTISI: TAHTELBAHİROsmanlının ilk denizaltısını 1719 yılında TAHTELBAHİR isminde Osmanlı İmparatorluğu zamanında Ser Mimar İbrahim Efendi yaptı. Suya dalıp çıkan denizaltı içinde 4-5 kişi saatlerce kalabiliyordu. Bazı kaynaklara göre bu deniz altı dünyanın gerçek anlamda ilk denizaltısıdır.

 III. Ahmet’in oğullarının sünnet düğününde ilginç eğlence ve gösteriler düzenlemişti. Sünnetin 14. gününde Aynalıkavak kasrı önlerinde Timsah şeklinde bir deniz aracı getirilmişti. Tersane mimarbaşı İbrahim efendinin yapıtı olan ve “TAHTELBAHİR” adı verilen araç, denizde yüzüyor, ağzını açıp kapıyordu.

İki buharlı geminin icadını yapan Amerika asıllı Robert Fulton bugünkü denizaltıların öncüsü olacak bir denizaltıyı 1800 yıllarında inşa etmeyi başardı. Bu yapmış olduğu denizaltına Nautilus adını verdi. Daha sonra bu denizaltıyı Fransız İmparatoru olan I. Napolyon’a hediye etti.

İngiliz olan W.Garett ilk buharlı denizaltısını 1880 yıllarında inşa etti. Ancak bu denizaltı su içerisinde fazla ilerleyemiyordu. Ancak İsveçli mühendis Nordenfelt, GArett’in geliştirmiş olduğu denizaltını geliştirerek su altından hiç çıkmadan 17 mil gitmesini sağladı.

DÜNYA TARİHİNİN İLK SAVAŞ ÖZELLİĞİ TAŞIYAN İLK DENİZ ALTISI


6 EYLÜL 1886 da suya indirilen ve ABDULHAMİT adı verilen deniz altı dünya tarihinin ilk savaşçı özelliği taşıyan ilk deniz altısıdır.

Sultan II. Abdülhamid, 3'er torpido atan 2 denizaltı yapılmasını istedi.

Haliç tersanelerinden kısa sürede Türk işçilerinden katılımıyla Abdülhamid isimli iki denizaltı yapıldı. Bu denizaltılardan biri Üsküdar açıklarında demirletilmiş eski bir vapura tam isabet torpido atışı gerçekleştirdi. Bu dünyada hedefe isabetli atış yapabilen ilk denizaltı olarak tarihi geçti. Sultan II. Abdülhamid, bu denizaltıların parasının tamamını kendi cebinden ödedi ve donanmaya bağışladı.

1888 yıllarında elektrik gücü ile seyreden ilk denizaltıyı Fransızlar yaptılar. Fransızların yaptıkları Cymnot adlı bu denizaltı 55 beygir gücünde olup saatte 8 mil yol alabiliyordu. Daha sonra Fransızlar saatte 15 mil yapan ve ağırlıkları 250 tona kadar çıkabilen denizaltılar yaptılar.

Birinci Dünya Savaşı ile İkinci Dünya Savaşı arasında geçen sürede denizaltı gelişimi baya ilerledi. 1931 yıllarında İngiliz Sir Vilkins Nautilus adını verdiği deniz altısı ile Kuzey Buz Denizine kadar keşif gezisinde bulundu.


İkinci Dünya Savaşı yıllarında denizaltılarda Diesel Motoru uygulanmaya başladı. 17 Ocak 1955 yıllarında ilk atom denizaltısı Amerikalılar(Resim:Nautilus) tarafından üretilmeye başlandı.


Sonraki yıllarda Amerika, Rusya, Fransa, İngiltere günümüze kadar atom gücü ile çalışan denizaltılar yapmaya devam ettiler.

Designed by Templateism.