7.04.2016

İLK ARAMA MOTORU VE GOOGLE’U KİM KURDU?

İLK ARAMA MOTORU VE GOOGLE’U KİM KURDU?

Kısaca arama motoru olarak bilinen web arama motoru, World Wide Web (www) üzerinde bilgi aramak için geliştirilmiş olan yazılımdır.İlk arama motoru, 1990 yılında bir üniversite öğrencisi olan Alan Emtage tarafından Archie adıyla kuruldu. İngilizce "archive" kelimesinden türemiştir. Bu arama motoru insanların aradıkları dosyaları bulmaya çalışıyordu.Haziran 1993'te Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden Matthew Gray, bir indeks adı oluşturmak için kullanılan ve "Wandex" adıyla anılan ilk internet botunu üretti.Kasım 1993'te kurulan ve internet botu olmayan Aliweb arama motoru, web sitelerinin bilgilerini kullanarak oluşturulmuş ilk arama motoru oldu.

Bir ilk olan "tam metin"(full text) tarayıcı arama motoru olan WebCrawler, 1994 yılında görücüye çıktı.

Magellan, Excite, Infoseek, Inktomi, Northern Light ve AltaVista dahil pek çok arama motoru internet ortamında görücüye çıktı ve popülerlik için birbiriyle yarıştı. Ancak bunların içinde bulunan, David Filo ve Jerry Yang'ın kurduğu Yahoo!, insanların ilgisini diğerlerinden daha çok çekmiştir.

GOOGLE'IN TARİHİ GELİŞİMİ


Google'ın kuruluş süreci 1996 Ocak ayında Kaliforniya'daki Stanford Üniversitesi'nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin'in araştırma projesiyle başladı.

Google, 1998 yılında, arama terimlerini satma fikrini goto.com adındaki küçük bir arama motoru şirketinden satın aldı. Google’ın bu adımının arama motoru sektörüne çok büyük bir etkisi oldu, zira o güne kadar finansal olarak sıkıntıda olan bu sektör, birden bire İnternet’in en çok kâr yapan sektörlerinden birisi haline geldi.

Google'ın sahipleri, 1999'da Google Search'ü kurdular.

2000 yılında Google’ın arama motoru popülerlik kazanmaya başladı. PageRank adı verilen algoritma sayesinde Google, çok daha verimli arama sonuçları görüntüleyebiliyordu. Bu algoritma, her bir web sitesine, diğer web sitelerinden aldıkları bağlantıların sayısı ile doğru orantılı olarak 1 ile 10 arasında bir puan veriyordu. Şirket, kaliteli web sitelerinin diğer sitelerden çok daha fazla bağlantı aldığını, dolayısıyla bu web sitelerinin arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almasını benimsedi.

Google arama motoru'nun ardından kısa sürede gelişip 2000 yılında Google Araç Çubuğunu çıkaran ekip, 2004 yılında kütüphanelerdeki binlerce kitabı Google Book Search adıyla aramaya açtı ve 1 GB kapasite ile Google Mail yani Gmail hizmetini başlattı.


Google 2007'in sonları itibariyle, en popüler web arama motoru olmuştur.

Designed by Templateism.