6.04.2016

GÖZLÜĞÜN TARİHÇESİ – GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜ KİM BULDU?

GÖZLÜĞÜN TARİHÇESİ – KİM BULDU?

Antik dönemde insanların optikle ilgili bilgileri olduğu, camın bazı formlarının cisimleri büyüttüğünü keşfettikleri bilinmektedir. Girit’te yapılan arkeolojik kazılarda, M.Ö 1.000 yıllarına tarihlenmiş olan, büyüteç olarak kullanılan cam örneklerine rastlanmıştır.


Gözlüğü ilk bulan kişinin kim olduğu bilinmiyor. Bu kişinin 1250 veya 1280 yıllarında Venedik’te yaşamış olması büyük bir olasılık, çünkü 13. Yüzyılda, Ortaçağda Venedik, İtalya’da cam üretimiyle ünlü olan bir yerdi.

Gözlüğün tarihçesi hakkındaki en eski kayıt, 1289 yılında Sandro di Popozo’nun kaleme aldığı “Trake de Conduite de la Famille” adlı kitapta bulunmuştur. 1967 yılında Londra’da “Tarih Boyunca Gözlük” adlı bir kitap yazan Richard Corson, gözlüğün 1287 yılında İtalyanlar tarafından bulunduğunu belirtir. Gözlüğü ilk bulan kişi olarak çeşitli isimler öne sürülmekteyse de, bunların hiçbirisinin doğruluğu henüz kanıtlanamamıştır.

İlk güneş gözlüğü ise 1430'da Çinliler tarafından kullanıldı. Ateşte dumanın isi ile karartılan bu gözlükler, göz ifadelerinin düşünceleri belli etmemesi için kullanılıyordu. Daha sonraki yıllarda İtalya'dan Çin'e numaralı gözlükler getirildi ancak Çinliler bunların çoğunu isle karartmışlar.

Gözlüğün bugünkü kullanım şekline en yakın halinin İngiliz bilim adamı ve filozof Roger Bacon tarafından yapıldığı bilinmektedir.

İlk başlarda gözlük, elle tutulan "lorgnette" denen modeldeyken, daha sonra "kelebek" adı verilen, gözlerin önüne, burun üstüne oturtulan model geliştirildi. "Monokl" denen ve tek gözde, göz çevresi kaslarıyla sıkıştırılarak kullanılan modeller gibi aşamalar geçiren gözlük, 1727 yılında Londra'da Edward Scarlett'in gözlük sapını bulmasıyla bugünkü şekline kavuştu. Saplar kafaya göre ayarlanabildiği için gözlük burun üzerine daha az ağırlık yapıyor, düşme tehlikesi de önlenmiş oluyordu.

İlk gözlükçü dükkânı Francis Mc Allister tarafından 1783'de Philadelphia'da açıldı.

1784’te Benjamin Franklin iki odaklı (bifokal) camları keşfetti ve bundan sonra gözlük cam ve çerçevelerinde çeşitli ilerlemeler olmuştur.


Astigmat camlar ise 1827’de yapılmıştır.

Designed by Templateism.