25.03.2016

SELFİE ÇUBUĞUNU KİM İCAT ETTİ NASIL VE NE ZAMAN?

SELFİE ÇUBUĞU

İlk selfie çubuğu 1980'lerde Hiroşi Ueda tarafından icat edildi. Hiroşi Ueda’nın selfie çubuğunu bulma hikâyesi ise şu:


Hiroşi Ueda o zaman Minolta fotoğraf makinesi şirketinde çalışıyordu ve meraklı bir fotoğrafçıydı:

"Ne zaman yurt dışına gitsem, fotoğraf makinemi de yanıma alıyordum ve bol bol fotoğraf çekiyordum" diyor. Ama Avrupa'ya gittiğinde bir sorun yaşadı. Fotoğraf makinesini çaldırdı. Karısıyla fotoğraf çektirmek istiyordu. Ama makinesini vermek için kimseye güvenemiyordu. "Paris'te Louvre Müzesi'ndeydik. Bir çocuktan fotoğrafımızı çekmesini istedim. Geri çekilir çekilmez makineyi alıp kaçtı" diyor. Bu soruna bir çözüm bulunması gerekiyordu.

Makineye takılan bir uzatma çubuğu yaptı. Fotoğraf çekenler neyi çektiklerini görebilsinler diye makinenin önüne bir ayna koymuştu.

1983'te uzatma çubuğunun patentini aldı. Ama çubuğu satmadı. Fikir güzeldi ama fotoğrafların kalitesi o kadar güzel değildi. Ueda icadına inandı ve 30 yıl boyunca yanında taşımaya devam etti. Ueda'nın patent hakkı 2003'te bitti. Yani yeni selfie çubuğu dalgasının başlamasından 10 yıl önce. Ueda, "Benim fikrim biraz erkendi. Patentini aldığım 300 kadar icadım var. Bu da onlardan biriydi" diyor.

Selfie Çubuğunun İkinci Kez İcatı

Kanadalı Wayne Fromm, 2000'lerde Quik Pod adını verdiği bir uzatma çubuğu(Selfie Çubuğu) tasarladı. Wayne Fromm, Ueda'nın tasarımından haberi yoktu. Bu fikir Avrupa tatili sırasında aklına gelmişti.


Wayne Fromm, "Sürekli fotoğrafımızı çekecek birilerini arıyorduk. Kızım Sage'la tatildeydik. Oturup İngilizce konuşmasını umduğunuz birini bekliyorsunuz. Fikir o zaman aklıma geldi, 'makine sanki biri bizim fotoğrafımızı çekiyor gibi havada dursa' dedim" diyor.

Wayne Fromm 10 yıl boyunca icadın ticaret fuarlarında, alışveriş kanallarında ve Dragon's Den gibi televizyon programlarında tanıtmak için uğraşmış.


Fromm, Ueda'ın uzatma çubuğunu "önceki teknik" olarak niteliyor ancak selfie çılgınlığının kendi modeliyle başladığını söylüyor.

Designed by Templateism.