1.04.2016

SAKSAFON NE ZAMAN KİM TARAFINDAN İCAT EDİLDİ?

SAKSAFON NE ZAMAN KİM TARAFINDAN İCAT EDİLDİ?

Saksafon, genel olarak koni ve S şeklinde tasarlanan ham maddesi pirinç olan bulundurduğu kamış sayesinde ses çıkaran bir çalgı çeşididir. Daha çok caz ve pop tarzı müzikler ile özdeşleştirilmiştir.

Saksofon, 1840’ların başında Paris’de yaşayan Belçika’lı müzik aygıtları yapımcısı ve klarnetçi Antoine-Joseph 'Adolphe' Sax tarafından tasarlandı. ‘’Saksofon’’ adı da “sax’ın sesi” anlamını taşır.

1844 de ilk defa senfonik orkestralarda görünmüştür.

Sax’ın 1846’da patentini aldığı konusunda değişik görüşler öne sürülse de, en olası olanı, ophicleide çalgısına klarnet ağızlığı eklenmesiyle ortaya çıktığıdır. Gerçekten de Sax, babasının klarnet ve ophicleide üretilen fabrikasında yıllarca çalışmıştır.

Sax’ın 1846’da aldığı patentten sonraki yirmi yıl boyunca, saksofon yalnızca Sax’ın fabrikasınca üretildi. 1866’da, patent süresinin bitiminden sonra saksofonda öteki üreticilerce birçok değişiklik yapıldı. Zira Saksafon ’un yeni fabrikalarda üretilmesi, gelişmesine olanak sağlamıştır.

Saksafon için yazılan parçalara pek rastlanmaz. Caz’ın gelişimi ile saksafonun popüler olması için 20. yüzyılın başına kadar beklemek gerekmiştir.

En önde gelen saksafon çeşitlerinin başında Kontrbas, bas, bariton, tenor başta gelmektedir. Ayrıca Soprano, Alto, Tenor ve Bariton da en çok tercih edilen saksafonlardandır.

Designed by Templateism.