31.03.2016

ÖĞRENCİYE NOT VERMEYİ KİM, NASIL, BULDU?

ÖĞRENCİYE NOT VERMEYİ KİM, NASIL, BULDU?

19. yüzyıla girilirken Endüstri Devrimi tam istim devam etmekteydi. Parça iş (piece work) kavramı yaygınlaşmaya başlıyordu ve pek çok okul öğretmenlere düz maaş ödemek yerine kaç tane öğrencisi olduğuna göre maaş ödemeye başlamıştı.

Bu sırada William Farish 1792 yılında İngiltere Cambridge Üniversite'sinde özel ders veren bir hocaydı. Birazdan anlatacağımız, pek çok öğrencinin hayatını zevksizleştirecek buluşu yapması haricinde, dikkate değmeyecek bir kişiydi.

Tüm öğrencilerini tanımak Farish için herhalde çok fazla külfetti. Bunun için çalışması, gayret sarf etmesi, her öğrenci ile iletişimde olması, onlara ilgilenmesi gerekiyordu. Bu onların ihtiyaçlarına, öğrenim usullerine ilgi göstermesi anlamına, bu işe, öğrenci başına para ödenen sistem içinde indirekt olarak, daha az öğrencisi olması, yani daha az para kazanması anlamına gelecekti.

Farish bunun üzerine daha fazla öğrenciyi işlemesini sağlayacak "not sistemini" icat etti. Bu sistem fabrikalarda, mesela montaj bandından çıkan bir ayakkabının 'nota uygun (up to grade)' olup olmadığını anlamak için kullanılıyordu. Ayakkabıyı üreten işçiye buna göre para ödeniyordu. Bu sistem Farish'in cebinin dolmasını sağladı.


Artık bir öğrencinin dersi anlayıp anlamadığı için onunla iletişimde olması gerekmiyordu, not sistemi ona her şeyi söylüyordu.

Designed by Templateism.