27.03.2016

MİKRODALGA FIRINI İLK KİM, NASIL, NE ZAMAN BULDU?









MİKRODALGA FIRINI İLK KİM, NASIL, NE ZAMAN BULDU?

Askeri elektronik cihazlar üreten Raytheon şirketinde çalışan mühendis Percy LeBaron Spencer 2. Dünya Savaşı sırasında radar vakum tüpleri için araştırmalar yapıyordu.  Laboratuvarında denemeler yaparken cebinde bulunan çikolatanın ısınıp eridiğini fark etti. Bundan sonra patlamış mısır ve yumurta ile başarılı denemeler yaptı. Böylece Dr. Percy LeBaron Spencer, mikrodalganın yiyecek ısıtmak için kullanılabileceğini tesadüfen keşfetmiş oldu.


Spencer buluşunun potansiyelinin farkına vardı ve yemek pişirmek için kullanılan daha verimli bir aygıt tasarlamaya karar verdi. 8 Ekim 1945'te bu yöntemi için patent başvurusunda bulundu. Başvurusunun incelenip patent alması 1950 yılını buldu. Kısa bir süre içerisinde ticari olarak satışa sunulmaya hazır modeller piyasaya sürüldü. Bu erken modeller müşteriler tarafından hoş karşılanmadı. Buna gerekçe olarak muhtemelen cihazın 1,8 metrelik yüksekliği, 5.000$’lık fiyatı ve magnetron eklentisini soğutmak için kullanılması gereken özel bir tesisat sisteminin gerekliliği gösterilebilir.

Evde kullanılması amacıyla ilk mikrodalga fırınlar 1970’li yılların sonlarında üretilmeye başlandı ve üretim maliyetleri de oldukça düştü. Bu tarihten itibaren mikrodalga fırınlar, ev tipi tasarımları ve ihtiyaca yönelik özellikleri sayesinde evlerin vazgeçilmezleri durumuna geldi.

Mikrodalga fırının çalışma prensibi

Elektrik ve manyetik alanların birleşmesiyle ortaya çıkan ve boşlukta hareket edebilen enerjiyi barındıran, elektromanyetik dalga boyuna sahip olan araçlardır.

Mikrodalgaların dalga boyları ve emisyon, transmisyon davranışlarına bağlı olarak alt başlıklara ayrılmaktadır. Mikrodalga kızılötesi ışınım, görünür ışın, X ve Gamma ışınları, mor ötesi ışınım ve elektromanyetik kozmik ışınları kapsamaktadır. Mikrodalga fırınların frekansları 0,3-30 cm aralığında olmaktadır.


Mikrodalga fırınlar yemek pişirmede kullanılabilmektedir. Plastikten, camdan ve kâğıt maddelerden geçebilmekte, ancak metallerden yansımaktadır. Mikrodalga fırınlar, yiyecekleri çok daha çabuk ısıtmaktadır, çünkü yiyeceğin tüm katmanlarına aynı anda nüfuz etmektedir. Herhangi bir yiyeceğin içindeki sıvı molekülleri hareketlendirerek ısıtma işlevini yerine getirmektedirler.

Designed by Templateism.