21.03.2016

KOT PANTOLON NE ZAMAN KİM BULDU ?

KOT PANTOLON

Kot, İngilizce'deki Denim kelimesinin Türkçe'deki karşılığı olarak kullanılır. Kot sözcüğünün Türkçeye yerleşmesinin asıl nedeni, Türkiye'deki ilk kot üretimini yapan, Muhteşem Kot’un soyadının “KOT” olmasıdır.

Dünyadaki ilk kot pantolon (blue jeans) 1850 yılında Bavyera‘dan Amerika ‘ya göç eden Levi Strauss tarafından yapılmıştır. San Fransisco ‘ya geldiğinde yanında çadır bezi yapmak üzere getirdiği bir kumaş vardı. Karşısına çıkan bir madencinin; normal pantolonların madenlerde çabuk yırtılıp eskidiğini söylemesi ile Strauss, elindeki kalın kumaştan dayanıklı bir pantolon yapma fikri belirdi. Lekeleri de göstermediği için lacivert renkte üretim yapmaya karar verdi. Yapmış olduğu bu ilk blue jean‘ler 12 adedi 13,5 $ ile satışa çıkarılmıştır. Altın madenlerinin yakınlarında satışa sunulan bu pantolonlar oldukça büyük ilgi görmüştür.Levi Staruss 1853 yılında sadece kot pantolon üretimi yapan bir şirket kurdu. Şirketin adı şimdi milyonlar dolarlar değerinde olan Levi’s idi. Çok kısa süre içerisinde kot pantolonlar özellikle madenciler, petrol işçileri ve kovboylar tarafından en çok talep edilen kıyafet haline geldi. Kovboylar ata bindikleri için kotların, dar olarak dikilmesi gerekiyordu. Buna da pantolonların arasına 2 cep dikilerek çözüm getirildi.

Dünya tarihini yazan 10 tarihçi arasında yer alan Türk tarihçi Prof.Dr. Halil İnalcık ‘ın kot konusundaki söyledikleri şöyledir;

15-17. yüzyıllar arasında, Denizli ve Akhisar yöresinde çok fazla pamuk yetiştiriliyordu. Türk pamuğu ince elyaf değildi. Dolayısıyla yapılan kaba pamuklu elbiseleri, köylü ve fakir insanlar kullanırdı. Daha sonra pamuklular Hindistan’dan gelen mavi boya(çivit) ile boyanmaya başlandı.” İnalcık’ın tezine göre, kotun yolculuğu günümüzde kabul edilenin tersine bir coğrafi süreç izlemiştir.

İzmir’e getirilen bu kaba mavi pamukluların ilk ihracatı 16. yüzyılda Fransa’nın Marsilya kentine oldu. Buradan da İspanyollar tarafından Amerika’daki kolonilerine götürülüp çiftliklerde çalışan Afrikalı zenci köleler ve Kızılderililere giydirildi. Amerika’nın başarısı ise kot pantolonu bir sanayi haline dönüştürmekte oldu.”

Kot bir marka olarak 1958 yılında tescil edilmiştir.


Kot hakkında ayrıntılı bilgi için bakınız: TIKLAYIN.

Designed by Templateism.