31.03.2016

KAHVENİN TARİHÇESİ, KİM, NEREDE, NASIL BULDU?

KAHVENİN TARİHÇESİ, KİM, NEREDE, NASIL BULDU?

Kahvenin keşfi M.S. 1000 yılında ünlü bilgin İbn-i Sina ile gerçekleşmiştir. İbn-i Sina aynı zamanda kahvenin yararlarını belirleyen ilk kişidir. Kahveye İbn-i Sina ilk ismini “Bunc” olarak vermiştir. Günümüzde “bunc” ismi Etiyopya‘da hala kullanılmaktadır.

Kahve ağacının ilk bulunduğu yer Habeşistan‘ın Kaffa yöresidir. Eski zamanlarda keyif veren içki anlamında kullanılan bir ismi vardı. Arapçada “qahwah” denilirdi. Günümüzde kullanılan kahve ismi 14. yy. ‘a dayanır.

İlk kahve, Yemen‘de sufi tarikatı tarafından işlenmiş ve içilmeye başlanmıştır. İlerleyen zamanlarda 1470 yılında Aden ‘de, ardından 1510 yılında Kahire ve 1511 yılında Mekke‘de yayılmaya başlanmıştır.


Osmanlı‘da ilk kahve Yavuz Sultan Selim zamanında Yemen valisi Özdemir Paşa tarafından 1517 yılında İstanbul‘a getirilmiştir. Ardından sevilen bir içecek olmuştur. Sarayda “kahvecibaşı” isimli bir görev oluşturulmuştur. Kahvecibaşı devlet büyüklerine kahve pişirmek ile görevliydi. Kahvecibaşı olanlardan Sadrazam rütbesine yükselenler de tarihte görülmüştür. Bu nedenle önemli bir görev olarak anılırdı. Ardından zamanla evlere de yayılan kahve kültürü, herkes tarafından sevilmiştir.

1554 yılında da ilk kahvehane İstanbul Tahtakale‘de açılmıştır.

İstanbul‘a gelen Venedikliler tarafından da 1615 ‘de Venedik ‘e ulaşan kahve, Avrupa’nın da gözdesi olmaya başlamıştır. Ardından 1645 yılında da İtalya‘da ilk kahvehane açılmıştır. Paris 1643 yılında ve Londra ise 1651 yılında kahve ile tanışmıştır.

İlk neskafe ise; 1938 yılında Nestle firması tarafından üretilmeye başlanmıştır.

Dünyadaki ilk kahve ile ilgili farklı rivayetler de vardır. Bunlardan birkaçı şunlardır;

Khaldi Adındaki Çoban

8. yüzyıl ortalarında Habeşistan Kaffa’da yaşayan Khaldi adındaki bir çobanın bir çalıya ait kırmızı meyveleri yemesinin ardından hayvanlarının daha hareketli oldukları dikkatini çekmiş ve kendisi de bu meyveyi denemiştir. Verdiği hissi ve keyfi sevince diğerlerine de haber vermiş ve kahve bugünlere kadar gelmiş.

Yemenli Şeyh Şazili

Şeyh Şazili 14. yüzyıl sonlarında Yemen’de yaşamış olması muhtemel bir Sufi Şeyhi’dir. Kahveyi ilk içtiği rivayet edilen kişilerden biridir.

Ez-Zebhani

16. yüzyılın Arap yazarı Ceziri’ye göre kahveyi ilk içen kişi ez-Zebhani olarak bilinen Yemenli Cemalleddin Ebu Abdullah Muhammed İbn Said’dir. Bir olay yüzünden Aden’i terk ederek Etiyopya’ya giden Zebhani orada kahve içen insanlarla karşılaşmış; Aden’e döndüğünde hastalanmış ve aklına kahve içmek gelmiş. Kahve onu iyileştirmiş. Kahve’nin yorgunluk ve uyuşukluk giderme, canlılık ve dinçlik kazandırma özelliklerini keşfetmiş.

Kahve Çeşitleri

Türk Kahvesi– Telvesi ile servis yapılan tek tür kahve çeşididir.
Espresso – Makine ile hazırlanır ve İtalya ‘ya özgü bir kahvedir.
Mırra – Şanlıurfa’ya özgü bir kahvedir. Tadı acı olmakla beraber, birkaç defa demlenerek hazırlanır.
Cappuccino – Espresso ve su buharı ile köpük haline getirilmiş süt eklenen kahvedir.
Americano – Espresso’nun sıcak su eklenerek yumuşatılmış şeklidir.
Cafe au lait – Fransızların sütlü filtre kahvesidir.
Ethiopian Yirgacheff – Şarabımsı bir tadı olan Etiyopya kahvesidir.
Latte – Espresso’ya az köpürtülmüş sütün eklendiği kahve çeşididir.
Macchiato – Espresso’ya süt köpüğü eklenerek hazırlanan kahvedir.
Mocha – Latte’ye çikolata tozu veya şeker eklenmesiyle yapılan kahve çeşididir.
Santos – Brazilya ‘da kahve yetişmediği için bir liman adı verilen kahvedir.
Sumatran – Düşük asit dengesine sahip özellikte Endonezya kahvesidir.
Supremo – Kolombiya’da en kaliteli kahve kategorisine verilen isimdir.

Viennese – Espresso ’ya çikolata ve krema katılarak hazırlanan Viyana usulü kahvedir.

Designed by Templateism.