31.03.2016

İLK SMS, KISA MESAJI KİM KİME HANGİ TELEFONLA ATTI?

İLK SMS, KISA MESAJI KİM KİME HANGİ TELEFONLA ATTI?

İlk kısa mesaj -SMS (Short Messaging Service)- 3 Aralık 1992'de, o dönem 22 yaşında olan İngiliz mühendis Neil Papworth tarafından, Orbitel 901 model telefondan telekomünikasyon şirketi Vodafone'un yönetim kurulu başkanı Richard Jarvis’in cep telefonuna gönderildi. Mesajda "Mutlu Noeller" anlamına gelen “Merry Christmas” ifadesi yer alıyordu.


Mesajı gönderen Papworth, yıllar sonra bir konferansta “O zaman çok da büyük bir şeymiş gibi gözükmemişti” diye konuştu.

80'li yıllarda kısa mesaj teknolojisi üzerine çalışan Alman mühendis Firedhelm Hillebrand ise kısa mesajların artık ömrünün son döneminde olduğunu belirterek, akıllı telefonlar üzerinden sınırsız mesajlaşmaya imkân sağlayan "Whatsapp" gibi uygulamaların rekabeti zorladığına dikkat çekiyor.

GSM standartlarında tanımlanan ilk bölgesel dil

Vodafone Türkiye ise, 2008 yılında "Türkçe SMS" uygulaması ile SMS'te bölgesel karakter sorununa çözüm geliştiren ilk operatör oldu. İlk bölgesel dil Türkçe Vodafone Türkiye'nin Ar-Ge merkezi Oksijen Ar-Ge'nin 7 Mart 2008 tarihinde geliştirdiği Türkçe SMS uygulaması, Uluslararası Cep Telefonları Birliği GSMA'in Türkçe harflerin GSM standartlarına eklenerek 7 Türkçe karakterin (ş, Ş, ğ, Ğ, ç, ı, İ) cep telefonlarında tanınması yönündeki kararına katkı sundu. Oksijen bünyesinde geliştirilen bu çözüm, dünya üzerinde üretilen bütün cep telefonlarında Türkçe harflerin yer almasının önünü açtı ve uluslararası GSM standartlarında tanımlanan ilk bölgesel dil Türkçe oldu.


Designed by Templateism.