27.03.2016

ÇOCUK BEZİ KİM TARAFINDAN İCAT EDİLDİ?

ÇOCUK BEZİ KİM TARAFINDAN İCAT EDİLDİ?

Marion Donovan 01 Ocak 1917 tarihinde ABD, İndiana Fort Wayne'de doğdu. Anne olan Donovan, kızı Sharon'un doğumuyla birlikte kirli bebek giysileri, altını değiştirme vb zorluklarla karşılaştı. İkinci Dünya Savaşı'nda çalışan annelerin en önemli sorunlardan biri olan çocukların altının kısa sürede değiştirilebilmesi için bebek bezi yapılabileceğini düşündü.


Çocuk bezi, Marion Donovan tarafından 19 Haziran 1949 yılında icat edilmiştir.

Donovan, evde yaşamı kolaylaştırmak için, çoklu askı, diş ipi ve elbise arkasındaki fermuarı kolay kapatma gerecini de içeren bir düzineyi aşkın buluşun patentini alan üretken bir mucittir.

Geleneksel kumaş çocuk bezleri, bağlandıktan sonra genellikle üzerine giydirilen naylon külotla kullanılırdı; fakat naylon nemi çok fazla hapsedip pişiğe neden oluyordu. Daha iyi bir çözüm olması gerektiğine hükmeden Donovan, çeşitli bezlerle deneyler yaptı ve sonunda en iyi çözümün paraşüt naylonu olduğuna karar verdi.


Yaptığı sızdırmaz çocuk bezi külotu 1949'da satışa sunuldu. Sızdırmaz külotla birlikte tek kullanımlık kâğıt çocuk bezini geliştirdi. Bu fikir o kadar tuttu ki, Donovan talebi karşılayamadı ve çocuk bezi üretebilecek güce sahip bir şirket olan Keko Corp.'a sattı.

Designed by Templateism.