23.03.2016

ATOM BOMBASI İLK KİM TARAFINDAN NASIL İCAT EDİLDİ?

ATOM BOMBASI

Amerikalılar Naziler Almanya’sının elinde atom bombasının olmasından çok korkuyorlardı. Bununla beraber Amerika’ya göç eden Yahudi asıllı Fizikçiler atom bombası bilgilerini Amerika’ya verebilecek en önemli beyin göçüydü. Macar fizikçi Leo Szilard olası Hitler atom bombasını engellemek istiyordu. Ünlü fizikçi Albert Einstein ile anlaşarak Amerikan Rumsfeld’e mektup yazdı. Mektup sonuçsuz kalmadı ve bakan pazarlıklar yaptı ve Manhattan projesi başladı.

İlk Atom bombası nükleer silah için 180 bin kişi işe başladı. Operasyon merkezi Chicago Üniversitesiydi. Robert J. Oppenheimer önderliğindeki ekip 3 yıllık gizli çalışmaları sonucunda ilk atom bombasını bulmuşlardır. Aynı yıllarda Tennessee eyaletinde Oak Ridge kasabasında da gizli bir üs kurulmuş, burada ise patlatılacak zengin malzemenin üretim çalışmaları başlatılmıştır.

Bomba Alman saldırısı tehdidiyle çok kısa sürede yapıldı. Pasifikte ABD Japonya savaşı devam ediyordu. Gücü tükenmekte olan Japon uçakları kamikaze saldırıları ile ABD’yi yenmek üzereyken, Amerika Birleşik Devletleri atom bombası kullanılmasına karar verir.


6 Ağustos 1945 sabahı ilk atom bombası Enola Gay isimli bir bombardıman uçağı ile Paul Tibbets tarafından Hiroşima’ya atıldı. 9 Ağustos 1945 'te ise Nagasaki'ye atıldı.Designed by Templateism.