23.03.2016

ATEŞİN KEŞFİ NE ZAMAN NEREDE NASIL BULUNDU?

ATEŞİN KEŞFİBilim insanları, yeni bulgulara rağmen ilk ateşin ne zaman yakıldığına karar vermek konusunda henüz erken olduğunu belirtip kabul edilen görüş, ateşi ilk olarak hem Homo sapiens hem de Neandertalların 400 bin yıl önce kullanmaya başladığı. Ancak ateşin çok eski zamanlarda kullanıldığını savunanlar da mevcut.

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, modern insanın atalarından Homo erectus’un bir milyon yıl önce ateşi yemek yapmak için kullanmaya başlamış olabileceği belirtildi.

Boston Üniversitesi’nden arkeolog Francesco Berna ve ekibi, ateşin sanılandan daha eski tarihlerde kullanıldığına dair izler olup olmadığını araştırdı. Güney Afrika’nın Northern Cape bölgesindeki Wonderwerk Mağarası’nda incelemeler yapan Berna ve ekibi, yanmış dal ve çim külleriyle, yakılmış kemikler buldu. Berna ve ekibi, yakılmış kemikleri mağaranın 30 metre derinliğinde buldu. Kemiklerin bu kadar derinde bulunması, doğal bir yangında değil ancak mağaranın içinde ısınmak, hatta yemek yapmak isteyen ilk insanlar tarafından yakıldığı düşüncesini güçlendirdi. Berna, mağaranın içinde ateşin 1.7 milyon yıl önce kullanıldığını öne süren yanmış parçalar bulunduğunu, ancak bu tarihin doğrulanması gerektiğini ifade etti.

Ateşin Gelişim Süreci

M.Ö. 12binlerde Taş Devri insanı, çakmak taşlarıyla ateş yakmayı öğrendi. Bu buluşu, birbirine çarpan iki çakmak taşından çıkan kıvılcımın yerdeki kuru otları tutuşturmasıyla bir rastlantı sonucu yaptığı sanılıyor.

M.Ö. 8binlerde, Taş Devri insanı, bir odun parçasını bir başka tahtanın üzerine hızla sürterek ateş yakmayı kolaylıkla beceriyordu.

Ortaçağ’la birlikte, insanoğlu kav çakmağını geliştirdi ve bu yöntem, en yaygın ateş yakma tekniği olarak dünyaya yayıldı.

14. yüzyılda sodyum nitrat ve alkol karışımına batırılarak kurutulmuş çubuklarla, ilk kibrit benzeri ateş yakma aygıtları üretildi.1827 yılında İngiliz kimyageri John Walker, küçük tahta parçalarının uçlarını antimon sülfit, potasyum klorat ve arapsakızı karışımına batırarak ilk kibriti yaptı.

1830 yılında Fransa’da Charles Sauria, fosfor kullanarak bir kibrit üretti. Ama kullanılan maddenin zehirli olması nedeniyle, daha üretim aşamasında 20 kişi hayatını kaybetti. 20 yıl sonra, İsveçli bilim adamı John Lundstron, Sauria’nın yöntemini güvenli hale getirdi.

Manyetolu ve pilli çakmaklarla ilgili çalışmalar ise 1880 yılında Fransız fizikçileri Pierre ve Paul-Jacques Curie tarafından başlatıldı.

1909 yılında benzinli çakmaklar yapıldı. 1945 yılında da bütangazıyla çalışan çakmaklar geliştirildi.


Designed by Templateism.